Murale upamiętniające dokonania sławnych, wybitnych polskich ludzi kultury i sportu, to niekonwencjonalny jakkolwiek popularny sposób wyrażenia dumy i wdzięczności ze strony fanów.
Mural przedstawiający Jana Furtoka
który końcem lipca tego roku, został odsłonięty w Katowicach, jest świadectwem tego, jak został zapamiętany przez kibiców piłki nożnej w Katowicach ale również w całej Polsce.
Niewątpliwie Jan Furtok to żyjąca legenda klubu GKS-u z Katowic i reprezentacji polskiej w piłce nożnej w latach 1984 – 1993.
„Super Buka” nagrodę specjalną klubu GKS Katowice
otrzymał wcześniej, bo w 2017 roku
O Janie Furtoku, pierwszy raz było głośno, w połowie lat osiemdziesiątych, w sezonie 1985/85, kiedy w swoim klubie GKS Katowice na 30 zagranych meczy, zdobył 17 bramek. Następne lata również obfitowały w sukcesy, bo w sezonie 1986/87 w GKS-ie zdobył 17 bramek na 27 meczów w kolejce a w kolejnym sezonie 1987/88 na 29 meczy zdobył 17 bramek. Sezon ligowy 1988/89 rozpoczął wraz z kumplami z GKS-u, by po 9 rozegranych meczach, podpisać kontrakt z menadżerem Hamburgera SV.
Tam przez pięć sezonów, odnosił spektakularne sukcesy. Między innymi zaliczył dwukrotnie hat-tricka, a w innych spotkaniach strzelął po dwa gole.
Mimo spadku formy i przeniesieniu do Eintrachtu Frankfurt w latach 1993/94, nadal był gwiazdą futbolu niemieckiego. Mimo, że miał na koncie o jedną mniej strzelonych bramek od piłkarza niemieckiego Rolanda Wohlfartha, który grał w mocniejszej drużynie Bayern Monachium, Kicker wybrał Jana Furtoka najlepszym napastnikiem Bundesligi.
Ze względu na niechęć ze strony kibiców Eintrachtu Frankfurt, o przekonaniach nacjonalistycznych zdecydował się na podjęcie rozmów o skróceniu kontraktu i w końcu w 1995 roku wrócił do Polski i do swojego macierzystego klubu GKS Katowice. Niebawem zakończył karierę piłkarską, by zostać prezesem GKS-u Katowice i kolejno z mianowania przez trener reprezentacji polskiej Franciszka Smudy
był dyrektorem kadry polskiej w piłce nożnej w 2010 roku
Uroczystość odsłonięcia muralu Jana Furtoka miała miejsce 30 lipca w śródmieściu Katowic. Na ścianie kamienicy przy ulicy Górniczej 13, widnieje teraz piękny i efektowny mural z piłkarzem. Za inicjatywą powstania tego projektu, stoją przede wszystkim członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Kibiców GKS Katowice „SK 1964”.
Mural to nie jedyny sposób uczczenia sukcesów Furtoka. Klub GKS zastrzegł koszulkę piłkarską z numerem 19, w jakiej grał Jan Furtok jeszcze w barwach GKS-u w latach osiemdziesiątych.
W trakcie uroczystości nie zabrakło przyjaciół Jana Furtoka, działaczów sportu, w tym między innymi Jana Urbana aktualnego trenera Górnika Zabrze . W odsłonięciu muralu brał udział również prezydent miasta Katowice – Marcin Krupa, który podziękował piłkarzowi za dokonania, które rozsławiły polską piłkę nożną w Europie lat dziewięćdziesiątych XX wieku.