Familoki, nieodłączne elementy krajobrazu Górnego Śląska, są symbolem regionu tak samo, jak kopalnie i ich charakterystyczne wieże. Te unikalne budynki mają swoją bogatą historię, która jest równie kolorowa jak okiennice, które ich mieszkańcy często malowali na różne barwy. Te i wiele innych opowieści o życiu w śląskich familokach można znaleźć w książce „Familoki. Śląskie mikrokosmosy”.
Poza granicami Śląska, familoki są najczęściej kojarzone z twórczością filmowców Kazimierza Kutza i Lecha Majewskiego oraz malarstwem Grupy Janowskiej. Można je również zobaczyć w Nikiszowcu, historycznej dzielnicy Katowic, która w 2011 roku została uznana za pomnik historii. Kamil Iwanicki, badacz historii Śląska i twórca projektu poświęconego familokom, w swojej książce opowiada o historii tych budynków sięgającej końca XVIII wieku.
Książka odpowiada na wiele pytań związanych z tą unikalną architekturą. Kim byli mieszkańcy familoków? Jak wyglądało codzienne życie w tych domach? Dlaczego okiennice były tak często malowane na różne kolory? Gdzie dziś można zobaczyć te ceglane budynki? Autor prowadzi czytelników przez historię robotniczych osiedli, odkrywa prawdziwe historie i obala mity, takie jak ten o “stalowym domu”, który miał przyciągać pioruny.
„Familoki. Śląskie mikrokosmosy” to fascynująca podróż do świata, który w dużej mierze już nie istnieje. Jest to swego rodzaju hołd dla tego unikalnego elementu kultury i historii Górnego Śląska.