Atrakcje na Górnym Śląsku
Górny Śląsk to jeden z piękniejszych rejonów Polski. Wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z węglem, co może zniechęcać je do wizyty (niesłusznie!). Jest to jednak zbyt duże uproszczenie, bo na terenie województwa znajduje się bardzo dużo atrakcji, które trudno wymienić jednym tchem. Każdą z nich można by szczegółowo opisać, wymieniając jej zalety (choć pewnie i wady by się znalazły) i powody, aby ją odwiedzić. Jakie więc atrakcje na Górnym Śląsku możemy sobie wymienić?
Poniżej podajemy kilka propozycji co do tego, jak spędzić czas na Górnym Śląsku. Wspomnimy trochę o wesołych miasteczkach, parkach wodnych a także o mini ogrodach zoologicznych. Nawet osoby, którym dotąd wydawało się, że województwo śląskie nie ma nic do zaoferowania, zechcą odwiedzić ten region.
Zwiedzanie Górnego Śląsku wymaga wielu pomniejszych wizyt. Region ten ma do zaoferowania zbyt wiele, aby zobaczyć wszystko w jeden dzień.
Oczywiście tryb wycieczki oraz to, jakie atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku chcemy odwiedzić, zależy tylko od nas. Co innego będziemy zwiedzać, gdy wybierzemy się na wycieczkę jednodniową, a co innego podczas wycieczki weekendowej. Tak naprawdę żadna z tych form wycieczki nie wystarczy, aby w całości móc docenić atrakcje w województwie śląskim.
Jak więc taką wycieczkę zaplanować? Najlepiej zrobić sobie całą serię wycieczek. Każde miasto na Górnym Śląsku zasługuje na osobną wizytę i każdemu powinniśmy poświęcić trochę uwagi. Musimy więc osobno zastanowić się nad tym, co warto zobaczyć w Katowicach albo jakie atrakcje turystyczne w Chorzowie są najciekawsze.
Poniżej podajemy więc listę różnych ciekawych atrakcji na Górnym Śląsku z krótkim opisem. Każdy już powinien sam wybrać, co jest najciekawsze i najbardziej warte tego, aby zainteresować się tym osobiście. Zapraszamy więc do wspólnego przeglądu najlepszych atrakcji na Górnym Śląsku.
Najlepsze atrakcje w województwie śląskim
Jeśli jesteśmy na wycieczce z dziećmi, to ciekawym zajęciem będzie zwiedzenie mini-zoo. Czym się różni mini-zoo od normalnego zoo oprócz oczywiście rozmiaru? Chodzi w nim o rodzaj zwierząt, jakie w takim miejscu można spotkać.
Wydawałoby się, że jedyne ciekawe zwierzaki, jakie mogą zainteresować nasze pociechy to lwy, tygrysy czy żyrafy. Jednak nawet w małych ogrodach zoologicznych możemy miło spędzić czas całą rodziną. Skoro już omawiamy atrakcje na Górnym Śląsku, to powinniśmy wspomnieć o tych ciekawych ogrodach. W jakich miastach na Górnym Śląsku znajdują się mini ogrody zoologiczne i które warto zwiedzić z dziećmi? Zastanówmy się nad tym chwilę i przejrzyjmy sobie listę kilku najciekawszych.
Dzieci kochają zwierzęta. Wybierzmy się całą rodziną do mini ogrodu zoologicznego!
Jednym z takich miejsc jest Parkowy Zwierzyniec w Wilkowicach. Jakie zwierzęta możemy zobaczyć w tym miejscu? Ani my, ani nasze dzieciaki nie zobaczą tutaj słoni, ale króliki, owce, kury czy kozy już jak najbardziej. Jest to szczególnie ciekawa atrakcja dla dzieci, mieszkających w miastach. O ile dziecko mieszkające z rodzicami na wsi zna doskonale zwierzęta gospodarstwa domowego, tak mieszkańcy metropolii mogą mieć z tym problem.
Dlatego właśnie powstały takie miejsca jak Parkowy Zwierzyniec, które umożliwiają dzieciom zapoznanie się z rożnego rodzaju zwierzętami. Ta i inne atrakcje na Górnym Śląsku dla dzieci są świetnym pomysłem na spędzanie rodzinnego czasu.
Mimo że mówimy tu o mini-zoo a nie olbrzymim ogrodzie zoologicznym rodem z Wrocławia, to znajdziemy też kilka egzotycznych okazów. Chodzi tutaj między innymi o kangury czy strusie. Kangury kojarzą nam się z boksem, więc mogą się one spodobać naszym małym wojownikom. Osobom o łagodniejszym usposobieniu spodobają się bardziej surykatki i skunksy.
Te ostatnie jednak mają dużo groźniejszą bronią niż kangury. Każdy z nas kojarzy skunksa, który w obliczu zagrożenie wystrzeliwuje śmierdzącą ciecz. Taki cwaniak poradziłby sobie na ringu bokserskim dużo skuteczniej niż kangur. Choć pewnie musiałby się pogodzić z rychłą dyskwalifikacją. Ten ogród zoologiczny jest zdecydowanie czymś, co warto zwiedzić na Górnym Śląsku.
Jak spędzić czas na Górnym Śląsku z dziećmi, które nie potrafią usiedzieć na miejscu? Pozwólmy im spędzić trochę czasu ze zwierzakami!
Czy wspomniany wyżej Zwierzyniec to jedyna atrakcja na Górnym Śląsku, która pozwoli nam pooglądać ciekawe zwierzątka? Oczywiście, że nie. Innym takim miejscem jest Małe ZOO w Twinpigs w Żorach. Faktem jest jednak, że to frajda głownie dla naszych dzieci, więc pomyślmy o wycieczce całą rodziną raczej niż samotnej.
Obiekt ten znajduje się przy ul. Katowickiej 24 w Żorach i jest jedną z tych ciekawych atrakcji turystycznych dla dzieci. Również będziemy mieli okazję zobaczyć w nim zwierzęta gospodarstwa domowego takie jak perliczki i gęsi.
Jednak pojawią się też ciekawsze okazy, czyli kozy alpejskie i kuce szetlandzkie. Do miejsca tego najlepiej wybrać się podczas ładnej pogody, kiedy nie przestraszy nas żadna wichura ani ulewa. Poczekajmy więc na moment, kiedy będziemy mogli założyć krótkie spodenki i koszulki z krótkim rękawkiem. Wtedy właśnie będziemy mogli cieszyć się odwiedzinami w Małym ZOO. Nie zmęczmy się jednak za bardzo, bo musimy mieć siłę, aby zwiedzić inne atrakcje na Górnym Śląsku.
Kolejnym miejscem jest Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. Wycieczkę do Ustronia polecamy osobom lubiącym górskie klimaty. Miasteczko to znajduje się wszak w Beskidzie Śląskim, a beskidzki klimat idealnie sprzyja znajdującym się tam zwierzętom. O jakie zwierzęta chodzi i dlaczego warto odwiedzać takie atrakcje na Górnym Śląsku?
W Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu spotkamy muflony i daniele, ale samo przywitanie się z nimi to nie wszystko. Będziemy mogli je karmić i głaskać. Jest to coś, czego nie można by było zrobić w normalnym zoo. Czy ktokolwiek jest w stanie wyobrazić sobie wejście do klatki z lwem i karmienie go stekiem z ręki? Taka przygoda nie doprowadziłaby raczej do niczego dobrego. A w mini-zoo jest to jak najbardziej możliwe. Czy nie jest to najlepszy argument za tym, że atrakcje na Górnym Śląsku są warte zwiedzenia?
Województwo śląskie – atrakcje turystyczne to nie tylko zabytki i muzea. To także wspaniałe okazje, aby obcować z nieznaną nam dotąd fauną i florą.
Oprócz karmienia danieli i muflonów Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu oferuje nam inną ciekawą rzecz. Chodzi tutaj o wizytę w sowiarni, w której – jak sama nazwa wskazuje – znajdują się sowy. Możemy więc uczestniczyć w specjalnym pokazie lotów i popatrzeć, jak te piękne ptaki rozpościerają skrzydła.
Czy te atrakcje na Górnym Śląsku mają nam coś jeszcze do zaoferowania? Inne zwierzęta, które spotkamy w Ustroniu to dziki, żbiki, sarny oraz żubry. Żubry to zwierzęta, które niegdyś żyły w bardzo dużych skupiskach na wolności. Dzisiaj niestety są one rzadkością i zwykle jesteśmy w stanie oglądać je jedynie w specjalnych zagrodach. Najbardziej popularne są one w Puszczy Białowieskiej i Bieszczadach, ale jak widać, możemy je zobaczyć nawet na Śląsku.
Czy śląski żubr jest lepszy od bieszczadzkiego albo białowskiego? Czy różnią się swoją siłą, majestatycznością lub czymkolwiek innym? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, musimy sami pozwiedzać atrakcje na Górnym Śląsku i trochę się zastanowić. Mimo wszystko atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku są warte zwiedzenia, zwłaszcza jeśli zastanawiamy się nad tym, co zwiedzić na Górnym Śląsku z dziećmi. Dzieci na pewno docenią te małe ogrody zoologiczne.
Żubry w województwie śląskim – czy wiedziałeś, że można je tam spotkać?
A skoro już o żubrach mowa… innym miejscem, które warto odwiedzić na Górnym Śląsku jest zagroda Żubrów w Pszczynie. Sama nazwa tej zagrody oraz fakt, że dopiero co wspomnieliśmy o żubrach, już wystarczająco wyjaśnia o jakie zwierzęta tam chodzi.
Warto wspomnieć, że żubr jest największym ssakiem w Europie (nie licząc słoni i żyraf znajdujących się w ogrodach zoologicznych), a więc nie jest to jedynie jeden ze zwierzaków. Atrakcje na Górnym Śląsku pozwalają nam na poszerzenie naszej wiedzy z różnych dziedzin oraz na zupełnie nowe doznania. Takim doznaniem właśnie powinno być dla nas spotkanie oko w oko z żubrem.
Kto się na takie spotkanie odważy? Gdyby miało się ono odbyć w samym sercu puszczy to pewnie nikt, ale póki żubry żyją sobie spokojnie w zagrodzie, to obcowanie z nimi jest bezpieczne. W każdym razie jeśli chodzi o obcowanie na odległość. Jeśli ktoś zdecyduje się na przeskoczenie zagrody w celu serdecznego przywitania ze zwierzakiem… no cóż. Lepiej, żeby to przemyślał. Wszystkim pozostałym możemy powiedzieć, że Zagroda Żubrów w Pszczynie to coś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku.
Będąc w Bieruniu, będziemy mogli odwiedzić bardzo klimatyczną Fermę Strusi „Zosia”. Zobaczymy tam nie tylko typowe strusie afrykańskie, ale także australijskie emu. Jeszcze innym gatunkiem, który nas powinien zaciekawić jest południowo-amerykański Nandu. Jak widać, atrakcje na Górnym Śląsku oferują nam zobaczenie gatunków z zupełnie różnych stron świata. Czy można się na to nie skusić?
Jakie atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku warto odwiedzić?
Jak spędzić czas na Górnym Śląsku, jeśli kochamy wodę? Na pewno spodoba nam się wycieczka do któregoś z aquaparków. Aquaparki to po prostu takie duże baseny, które zapewnią nam tonę radości. Trochę ich znajdziemy na Górnym Śląsku, co spodoba się nie tylko nam, ale też naszym dzieciom.
Wycieczka do aquaparku to świetny pomysł zwłaszcza, gdy dopisuje pogoda. Jeśli więc zastanawiamy się, co robić na Górnym Śląsku latem, to już mamy odpowiedź. Bierzmy całą naszą rodzinę i zaplanujemy wycieczkę do jednego ze śląskich parków wodnych.
Najlepsze atrakcje w województwie śląskim to między innymi aquaparki. Wybierzmy się do jednego z nich, jeśli naszym żywiołem jest właśnie woda!
Jak się do takiej wycieczki przygotować? Kiedy mamy w planach zwiedzać atrakcje na Górnym Śląsku, to raczej nie myślimy o tym, żeby przygotowywać jakiś konkretny ubiór, ani brać ze sobą ekwipunek. I faktycznie, jeśli chcemy odwiedzić muzeum, to nic takiego nam nie jest potrzebne. Jeśli jednak zamierzamy popływać, to już się musimy w coś zaopatrzyć.
Aby trochę ochłodzić się w lecie, najlepiej jest wybrać się na basen. Każdy ze śląskim parków wodnych nadaje się do tego idealnie.
Czego potrzebujemy, jeśli planujemy wizytę w aquaparku? Oczywiście, że stroju kąpielowego. Mężczyźni nie muszą się długo zastanawiać nad wyborem kąpielówek. Dla kobiet jednak sprawa jest dużo trudniejsza. Samo podjęcie decyzji, czy wybrać kostium jednoczęściowy, czy dwuczęściowy nie wystarczy. Jeszcze trzeba wybrać odpowiedni krój, odpowiedni wzorek i tak do rana. Kto by pomyślał, że atrakcje w województwie śląskim wymuszą na nas uczestniczenie w pokazie mody?
Jakie aquaparki na Górnym Śląsku są warte naszej uwagi? Jednym z nich jest Aquadrom w Rudzie Śląskiej, ceniony przez wiele mieszkańców miasta. Jeśli jednak zatrzymamy się w Żorach, to nie czekajmy długo i pójdźmy odwiedzić Aquarion. W Tychach i Tarnowskich Górach również czekają na nas parki wodne ze swoimi bogatymi atrakcjami, takimi jak zjeżdżalnie czy masaże wodne.
Który aquapark w województwie śląskim jest najlepszy? Trudno powiedzieć, ale na pewno warto rozważyć wizytę w Żorach. Chociaż tak naprawdę każdy z tych parków wodnych ma nam cos innego do zaoferowania, a przecież chodzi przede wszystkim o to, aby jak najlepiej spędzić czas na Górnym Śląsku latem. A możemy być pewni, że takie atrakcje turystyczne na Górnym Śląsku jak parki wodne, to coś, co gwarantuje nam świetne spędzenie czasu.
Miasta na Górnym Śląsku prześcigają się w tym, które ma lepszy park wodny. A który z nich Ty wybierzesz?
Dlaczego w ogóle warto udać się do parku wodnego? Czas aktywnie spędzony w wodzie jest świetny dla naszej kondycji. Nie jedna osoba zastanawia się, czy basen jest dobry na odchudzanie. Najlepszą możliwą odpowiedzią jest „basen jest dobry na wszystko”. Pamiętajmy jednak, aby uważać na skurcze, które mogą pojawić się podczas zbyt intensywnego pływania. Chociaż nie zawsze wiemy, jak uniknąć skurczów, to jednak dobrym pomysłem jest wybranie się na basen w większej grupie. W razie problemów nasi znajomi będą mogli nam pomóc.
Nie powinniśmy się przejmować, jeśli nie pływamy zbyt dobrze. Parki wodne na Górnym Śląsku zazwyczaj oferują też płytką wodę, w tym brodziki dla dzieci. Oznacza to, że nawet osoby, które w ogóle nie potrafią pływać, będą się tam dobrze bawić. Jest to też świetne miejsce, aby nauczyć nasze dzieci, jak się pływa. Pomocne mogą być koła ratunkowe i specjalne skrzydełka. Czy to nie wspaniałe, że atrakcje turystyczne w województwie śląskim mają takie walory edukacyjne?
Górny Śląsk – atrakcje dla dzieci
Dorośli zawsze potrafią sobie rozsądnie zorganizować czas. Albo przynajmniej mają świadomość, jakie konsekwencje wiążą się z jego marnowaniem. Trudności zaczynają się w przypadku wycieczek z dziećmi. Czasem dzieci nie do końca wiedzą, czego chcą i łatwo ulegają znudzeniu. Musimy więc umieć naszym dzieciom zorganizować czas, kiedy jesteśmy razem na wycieczce. Jakie atrakcje na Śląsku dla dzieci możemy polecić osobom, planującym rodzinną wycieczkę?
Zacznijmy od wesołego miasteczka Legendia, które jest jednym z najciekawszych wesołych miasteczek w Polsce. Czy możemy sobie wyobrazić jakieś lepsze atrakcje w województwie śląskim dla dzieci niż wesołe miasteczko? Chyba trudno wyobrazić sobie coś równie dobrego.
Jakie atrakcje ma do zaoferowania wesołe miasteczko Legendia? Do jego oferty zalicza się np. Dolina Jagi, Carousel of Love, Ciurcus Train czy Sky Flyer. To tylko niektóre ze wspaniałych atrakcji tego parku rozrywki. Większość z nich będziemy musieli poznać samemu, ale możemy już teraz zdradzić, co będziemy mogli robić podczas wizyty w Legendii.
Na terenie tego wesołego miasteczka poskaczemy na trampolinach, pojeździmy na kolejce górskiej i pojeździmy samochodzikami. Oczywiście to tylko niektóre atrakcje, gdyż wszystkie byłoby trudno wymienić. Park ten jest naprawdę dużo i bardzo trudno się na nim nudzić. Choć mogło to by być ciekawe wyzwanie. Sprawdzić, jak długo trzeba spędzić tam czasu i jak wiele atrakcji wypróbować, żeby zacząć się nudzić. Ale jedno trzeba przyznać – jest to zdecydowanie świetny sposób na to, jak spędzić czas w województwie śląskim latem.
Atrakcje na Górnym Śląsku dla całej rodziny
Gdzie pójść jeśli za oknem pada śnieg a temperatura znacznie przekracza zero? Nawet najlepsze atrakcje na Górnym Śląsku mogą się wtedy wydawać nudne i męczące. Jak tu się cieszyć wycieczką, jeśli czujemy mróz we wszystkich zakątkach naszego ciała i cali drżymy?
Nawet jeśli brzmi to dosyć masochistycznie, to jesteśmy w stanie się na coś takiego zdobyć. Istnieją przecież rozrywki, które nadają się właśnie do zimowego spędzania czasu. A więc co warto zwiedzić na Górnym Śląsku zimą? Obojętnie, w którym śląskim mieście jesteśmy, jest duże prawdopodobieństwo, że znajdzie się tam lodowisko.
Gdzie pójść na łyżwy na Górnym Śląsku? Na przykład w Rudzie Śląskiej przy ulicy bytomskiej 15. Tamtejsze lodowisko jest znane wszystkim mieszkańcom Rudy Śląskiej i okolic, a można na nim bardzo przyjemnie spędzić czas zimą.
Sprawdź najlepsze lodowiska na Górnym Śląsku – oferują one niezapomniane zimowe doznania
Pojeździć na łyżwach możemy również, gdy akurat jesteśmy na wycieczce w Gliwicach. Jeśli nie wiemy, gdzie spędzić czas w Gliwicach zimą, to powinniśmy odwiedzić Ośrodek Sportu Politechniki Śląskiej. Znajduje się tam bardzo lubiane przez Ślązaków lodowisko, na którym można zakosztować tego zimowego sportu.
Lodowisko znajdziemy także w Pawłowicach, a konkretnie w Centrum Multidyscyplinarnym. Centrum to znajduje się przy ul. Pukowca 7, a lodowisko na jego terenie powinno sprostać wszystkim naszym oczekiwaniom. Lodowisko znajdziemy też w stolicy województwa i to w jego najbardziej charakterystycznym obiekcie – spodku. Lodowisko Spodek to ulubione miejsce na spędzanie czasu w Katowicach całą rodziną.
Jak spędzić czas na Górnym Śląsku zimą? Najlepiej spakować łyżwy do plecaka i wybrać się na lodowisko!
Dlaczego najciekawsze atrakcje na Górnym Śląsku obejmują właśnie lodowiska? Są to miejsce, które świetnie spełniają swoją funkcję rekreacyjną, kiedy jest zbyt zimno, żeby swobodnie spędzać czas na zewnątrz. Niska temperatura nie pozwala nam zwykle, aby pograć w piłkę na boisku. Trudno też delektować się atmosferą któregoś z zabytkowych rynków. Jak spędzić czas na Górnym Śląsku, gdy takie warunki panują?
Choć wydaje się to prawie niemożliwe, to wtedy właśnie pojawia się opcja wspólnego wyjścia na lodowisko. Najlepiej wybrać się całą rodziną i pozwolić naszym dzieciom uczyć się jazdy na łyżwach już od najmłodszych lat. Oczywiście na początku może to nie wychodzić. Pojawiają się pierwsze upadki, narasta frustracja.
Ale czy nie tak samo było, gdy uczyliśmy się jeździć na rowerze? A jazda na rowerze sprawia przyjemność prawie każdemu pod warunkiem, że chodzi o jechanie kilkudziesięciu kilometrów pod górkę. Podobnie jest właśnie z łyżwami. Jeśli zastanawiamy się, jakie atrakcje w województwie śląskim zwiedzić zimą, to lodowisko jest właściwą odpowiedzią.
Nie przejmujmy się tym, że nie mamy własnego sprzętu. Łyżwy zawsze można wypożyczyć, a niektóre lodowiska oferują nam też pomoce, dzięki którym łatwiej nam będzie się utrzymać na lodzie. Z takich pomocy zwykle korzystają dzieci, ale przecież nie ma w tym nic wstydliwego, jeśli dorosła osoba też ma problemy z utrzymaniem równowagi na lodzie. Chodzi przecież o dobrą zabawę a nie o pokaz umiejętności. Właśnie dlatego opisane tu lodowiska są czymś, co warto zwiedzić w województwie śląskim.
Co zobaczyć na Górnym Śląsku?
Skoro już się zastanawiamy nad tym, jakie atrakcje na Górnym Śląsku zobaczyć, to powinniśmy pomyśleć o zabytkach. Czy zabytki na Górnym Śląsku są warte zobaczenia? Oczywiście, że tak, ale jest ich zbyt dużo, żeby je wszystkie naraz wymienić. Część z nich na pewno znajdziemy w stolicy, a więc warto zastanowić się nad tym, jakie zabytki w Katowicach warto zobaczyć.
Na pewno ciekawym obiektem jest Ratusz w Szopienicach, pochodzący z lat 20-tych XX wieku. Znajduje się on przy ul. Wiosny Ludów 24, a jest on jednym z wielu zabytkowych ratuszów w Polsce. Nie ma się co dziwić, że wymieniając zabytki w województwie śląskim, wspominamy właśnie o tych ratuszach. To z nimi właśnie wiąże się administracja miast nie tylko obecna ale także ta, powoływana w czasach zamierzchłych.
Czy można nie kochać zabytków? Stare budynki, które były świadkami wielu wydarzeń historycznych, są dzisiaj wspaniałymi atrakcjami turystycznymi.
Czy jest coś jeszcze szczególnie ciekawego w związku z Ratuszem w Szopienicach, o czym warto sobie powiedzieć? Oczywiście, że tak, gdyż atrakcje w województwie śląskim mają nam bardzo często do opowiedzenia ciekawą historię. Tak jest i tym razem.
Otóż w ratuszu tym mieszkał Ludwik Zamenhof, który do historii przeszedł jako twórca Esperanta. Co to jest to całe esperanto i dlaczego jest tak ciekawe? Jest to sztucznie wymyślony język, który miał pełnić funkcję języka uniwersalnego. W historii świata było wiele języków używanych międzynarodowo czyli tak zwane lingua franca.
Dawniej była to łacina, później język francuski, a dzisiaj można powiedzieć, że funkcję taką pełni angielszczyzna. Język Esperanto miał się od nich różnić tym, że miał być podobny w równym stopniu do każdego innego używanego języka. Taka forma miała spowodować, że będzie on łatwo przyswajany przez użytkowników innych języków na świecie. Czy tak się stało?
Niestety, języki, które tworzy się sztucznie, nie są tak przyswajalne jak języki naturalne. Język Esperanto jest dzisiaj jedynie ciekawostką, ale warto ją poznać, skoro jego twórca mieszkał w Katowicach. Dlatego właśnie atrakcje na Górnym Śląsku są warte zwiedzenia. Zabytki na Górnym Śląsku uczą nas wiele o historii i o ludziach, którzy dawniej te tereny zamieszkiwali. Jednak Ratusz w Szopienicach, to nie jedyne, co warto zobaczyć w województwie śląskim.
Zabytkowe kościoły w województwie śląskim to dowód na nieoceniony wpływ chrześcijaństwa na architekturę i sztukę.
Innymi zabytkami, które warto zobaczyć w województwie śląskim są zabytkowe kościoły. Jeśli chodzi o architekturę w Polsce, to trzeba przyznać, że Kościół Katolicki bardzo dużo do niej wniósł. Dzięki temu możemy oglądać tak ciekawe budynki jak kościół pw. Św. Wawrzyńca w Rybniku. Ta świątynia jest ciekawa choćby z tego względu, że to jeden z najstarszych zachowanych drewnianych kościołów. Takie zabytki w województwie śląskim warto oglądać, jeśli interesujemy się sztuką i architekturą sakralną.
Oczywiście nie tylko Kościół Katolicki zostawił po sobie takie ślady. Warto również zobaczyć cerkwie na Górnym Śląsku oraz synagogi na Górnym Śląsku. Skoro już wspomnieliśmy o kulturze i religii żydowskiej, to jedną z jej najciekawszych pozostałości jest Synagoga Wielka w Katowicach.
Wybudowano ją w 1900 roku, lecz uległa zburzeniu w 1939. Na szczęście po wielu latach ją odbudowano i dziś możemy oglądać ten imponujący budynek. Jest to zdecydowanie coś, co warto zobaczyć na Górnym Śląsku, jeśli interesujemy się historią Żydów polskich. Czy jeszcze jakieś atrakcje na Górnym Śląsku mogą nas zachwycić w kontekście architektury sakralnej?
No na pewno jest to Kościół Świętego Pawła Apostoła w Gliwach. Co takiego interesującego się w nim znajduje? Do charakterystycznych elementów tej świątyni możemy zaliczyć rzeźby św. Barbary i św. Floriana. Są oni dzisiaj patronami śląskich robotników, a św. Barbarę powinniśmy szczególnie kojarzyć w związku z Barbórką. Każdy w szkole uczył się o tym święcie górników, a jego nazwa wzięła się właśnie od imienia świętej patronki.