Śląsk to nie tylko ważny region gospodarczy dla Polski. Na jego terenie od wielu lat działa wiele klubów piłkarskich, dostarczających zawodników do Ekstraklasy i reprezentacji. Do tych najbardziej znanych zaliczyć należy Górnika Zabrze oraz Ruch Chorzów. To właśnie te kluby w przeszłości wielokrotnie zdobywały tytuły Mistrza Polski, a obecnie z różnym skutkiem próbują nawiązać do lat świetności.
Górnik Zabrze – jedyny polski finalista europejskich pucharów
Początki Górnika Zabrze sięgają końca II wojny światowej. Oficjalnie za początek powstania klubu uznaje się dzień 14 grudnia 1948 roku. W wyniku reorganizacji sportu w kraju opiekę nad sekcją piłkarską przejęły kopalnie, przyczyniając się do jej rozwoju. Pierwsze Mistrzostwo Polski udało się zdobyć w roku 1957. Przez kolejne 11 sezonów Górnik nie schodził poniżej medalowych miejsc, zdobywając w tym czasie tytuł aż siedmiokrotnie. Największy sukces na arenie międzynarodowej „górnicy” odnieśli w sezonie 1969/1970, kiedy to dotarli do finału Pucharu Zdobywców Pucharów, ulegając w finale Manchesterowi City 1:2. Do legendy przeszły półfinałowe mecze przeciwko AS Roma. Po trzech remisach o awansie Górnika zadecydował rzut monetą. Lata osiemdziesiąte XX wieku przyniosły kolejne cztery tytuły Mistrza Polski. Wraz z upadkiem PRL-u, śląski zespół zaczął popadać w coraz większe trudności finansowe. Obecnie pomimo ograniczonego budżetu drużyna prowadzona przez trenera Marcina Brosza stara się podjąć walkę o odzyskanie mistrzostwa kraju.
Ruch Chorzów – trudny żywot legendarnego klubu
Kolejnym niezwykle popularnym klubem ze Śląska jest Ruch Chorzów. Klub ten założony został już w 1920 roku, a pierwsze Mistrzostwo Polski zdobył w 1933 roku, wygrywając w decydującym meczu na wyjeździe z Cracovią. Dzięki znakomitej grze tytuł udało się obronić w trzech kolejnych sezonach. Passę sukcesów klubu przerwał wybuch II wojny światowej. W 1939 roku Ruch został decyzją niemieckich władz zlikwidowany. Do jego reaktywacji doszło po wojnie w 1945 roku, w nowej socjalistycznej rzeczywistości. Na kolejny tytuł mistrzowski kibice „niebieskich” musieli czekać do 1951 roku. Największe sukcesy Ruch Chorzów odnosił w latach 70-tych XX wieku, kiedy to trzykrotnie zdobywał tytuł najlepszego zespołu w Polsce, a także docierał do ćwierćfinału Pucharu UEFA oraz Pucharu Europy. Przemiany ustrojowe w kraju doprowadziły do poważnych problemów finansowych klubu. Ich rezultatem były spadki z najwyższej klasy rozgrywkowej. Obecnie Ruch Chorzów rywalizuje w trzeciej lidze.
Inne popularne śląskie kluby piłkarskie
W ostatnich latach największe sukcesy spośród wszystkich śląskich klubów odnosi Piast Gliwice, którego sponsorem jest bukmacher Betclic. Pomimo przeciętnego budżetu zespół nieoczekiwanie zdobył w sezonie 2018/2019 Mistrzostwo Polski, wyprzedzając bogatszych i bardziej renomowanych rywali. Zdobyty tytuł przełożył się bezpośrednio na wzrost popularności gliwickiego klubu. W latach 80-tych i 90-tych duże sukcesy na krajowym podwórku święcił GKS Katowice. Katowicki zespół czterokrotnie zdobywał wicemistrzostwo kraju i trzykrotnie sięgnął po Puchar Polski. Najbardziej znanymi reprezentantami klubu byli Jan Furtok, Adam Ledwoń, a także bracia Marek i Piotr Świerczewscy. Do śląskich klubów, które cieszą się obecnie dużą popularnością, zaliczyć należy również GKS Tychy, Zagłębie Sosnowiec oraz GKS Jastrzębie. Wszystkie wymienione zespoły rywalizują w II lidze. Starsi kibice z pewnością mają także w pamięci dawne sukcesy bytomskich klubów Polonii i Szombierek, które obecnie grają na poziomie III i IV ligi.